Isı Yalıtımı Ne Kadar Tasarruf Sağlar? 2023 Isı Yalıtımı Fiyatları

Isı Yalıtımı Ne Kadar Tasarruf Sağlar? 2023 Isı Yalıtımı Fiyatları

Isı yalıtımı diğer bir ismiyle mantolama, bina yalıtımı. Isı yalıtımı ne kadar tasarruf sağlar? Isı yalıtımı maliyeti ne kadar? 2023 ısı yalıtım fiyatları bu makalemizin konuları olacak. 15-20 yıl önce lüks binalarda sunulan ısı yalıtımı günümüzde artık günümüz yapılarının tümünde mevcut. İnsanların ısı yalıtımı konusunda bilinçlenmesiyle oturdukları mevcut eski yapılara sonradan ısı yalıtımı yaptırmak istemektedir. Gerek yaptıran kişilerin memnuniyeti ve tavsiyesi gerek sektörün gelişmesiyle sağlanan etkili pazarlama ve kampanyalarla talep her geçen gün artmaktadır. İnşaat maliyeti hesaplama yapılırken ısı yalıtımı maliyeti de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Öncelikle size en kısa ve basit tabiriyle ısı yalıtı mantolama nedir onu tanımlayalım. Sizlere terimler kullanarak anlatmak yerine sade bir dil kullanmak gerekirse mantolama; yüzeyler arasındaki ısı transferini/geçişini uygun nesne ve malzemelerle en uygun ve dengeli seviyeye düşürme işlemidir. Yani içerdeki hava ile dışardaki hava transferini optimize etmedir. 

Hizmetlerimiz

ISI YALITIMI NE KADAR TASARRUF SAĞLAR?

Isı yalıtımı ne işe yarar? Isı yalıtımının faydaları nelerdir? Mantolama yani ısı yalıtımı halk arasında en popüler yönüyle kışın soğuk havada yalıtımı sağlamak olarak bilinirken sadece soğuk havanın yalıtımı değil, nemlenme/rutubet ve mevsim değişimlerinde oluşacak sıcaklık farklılıklarından kaynaklı sorunları da büyük oranda engellemektedir. Yani mantolama, dış cephe yalıtımı sadece soğuk hava için yapılmamaktadır. En önemli ve temel görevi elbette kışın soğuk havada oluşturduğu güçlü yalıtım ile dışarıdaki soğuğun içeriye girmesini içerdeki sıcaklığın dışarıya çıkmasını uygun oranda engellemektir. Peki ısı yalıtımı ne kadar tasarruf sağlar? Günümüzde ısı yalıtımı yapılan binalarda enerji tasarrufu ortalama %40-50 civarındadır. Yani ısı yalıtım öncesi 1.000 TL doğalgaz faturası gelirken iyi ve kaliteli bir ısı yalıtımından sonra ortalama 500-600 TL fatura gelecektir. Elbette bu aynı kullanım şartları ve faturalandırma fiyatları geçerli olursa. Isı yalıtımında ne kadar tasarruf sağlanacağı yapılan yalıtımda kullanılan malzemelerin kalitesine/miktarına ve işçilik kalitesine göre değişecektir. Yalıtım malzemeleri de kalite kalitedir. Isı yalıtım malzeme fiyatları da kalitesine göre değişmektedir. Isı yalıtım firmaları bütçeye göre farklı kalitelerde oluşan malzemelere göre farklı fiyat teklifleri sunmaktadır. Bunun içinde işçilik maliyeti de unutulmamalıdır. İnşaat maliyetinin artmasında mantolama malzemesinin kalitesi de etkilidir. 

Bu makalemizi de incelemek ister misiniz?  İnşaat Bina Yapım Aşamaları 2022
ısı yalıtımı ne kadar tasarruf sağlar, ısı yalıtım fiyatları
ısı yalıtımı ne kadar tasarruf sağlar, ısı yalıtım fiyatları

ISI YALITIMI ZORUNLU MU?

Türkiye enerjide dışa bağımlı olan bir ülke olarak enerji tasarrufunu sağlamak amaçlı düzenlemeler yapmaktadır.
Yeni binalarda ısı yalıtımı zorunlu mu?Yeni binalarda ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine’ göre yürürlükteki Isı Yalıtım Standartlarının yakalanması zorunludur. Enerji Kimlik Belgesi Performansı sonucu ısı yalıtımı D ve altı olan yeni binalarda iskan ruhsatı verilmemektedir. 
Eski binalarda ısı yalıtımı zorunlu mu? Günümüz için eski binalarda ısı yalıtımı zorunlu değildir. Ancak eski binalarda sonradan ısı yalıtımı yaptırmak ciddi bir tasarruf sağlamaktadır. İnşaat metrekare maliyeti hesaplanırken ısı yalıtımı da eklenmelidir. 

ENERJİ KİMLİK BELGESİ İÇİN YALITIM, MANTOLAMA ZORUNLU MU?

Enerji kimlik belgesi almak için mantolama, yalıtım zorunlu değildir. Mantolaması yalıtımı olmayan binalarda enerji kimlik belgesi alabilir. İnşaat yapım olarak enerji kimlik belgesi almak konusunda hizmet vermekteyiz. Enerji kimlik belgesi hizmetimizi İNCELE!

enerjikimlikbelgesi ekb 2022

ENERJİ TASARRUFU NASIL SAĞLANIR?

Isı yalıtımı önemli enerji tasarrufu sağlayan yöntemlerdendir. Peki ısı yalıtımı harici hangi yöntemlerle enerji tasarrufu sağlanabilir. En yaygın enerji tasarrufu yöntemlerini belirtmek gerekirse; 

– Pencereler ve kapılar evdeki ısı kaybının %25’ini kaplar. Pencerelerde çift cam veya ısıcam olan pencereler tercih edilmeliyken, soğuk girmesi ve sızmalara karşı silikon ve bantlarla ek tedbir alınabilir.

– Kombi petek(radyatör) arkaları ısı kaybının en çok olduğu yerlerdendir. Petek arkasına yerleştirilen seyyar levhalarla enerji tasarrufu sağlanabilir.

– Kalorifer tesisatının borularına yapılan yalıtım fayda sağlar.

– Bazı petekleri kapatmak veya evden ayrılırken kombiyi kapatmak doğru bir yöntem değildir. Bunun yerine kombinin daha düşük sıcaklıklarda çalıştırılarak evin gün boyu sabit ısıda tutulması daha verimli olur.

– Kombinin sıcak su kullanılan alanlardan (Banyo ve Mutfak) en fazla 6 metre mesafede olması, sıcak suyun çabuk ulaşmasını sağlar. Mesafe uzadıkça doğal gaz tüketimi artar.

Bu makalemizi de incelemek ister misiniz?  Binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB)

– Peteklerin üstünü, yanını, sağını ve solunu eşyalarla kapatmayacak şekilde dekore etmek önemlidir. Koltuk ve kanepe gibi eşyaların radyatörden en az 25-30 cm açıklıkta olmasına dikkat edilmeli.

– Verimli kullanımda oda sıcaklığının 20 derece olduğu ve 1 derecelik farkın yakıt tüketiminde yüzde 6 tasarruf sağladığı unutmamalı.

– Kombinin bakımı ihmal edilmemeli. Su basınç ayarının 1,5 – 2 bar arasında olmasına dikkat edilmeli.

– Beyaz eşya alırken enerji verimliliğine uygun modeller seçilmeli.

– Televizyon, bilgisayar gibi ev aletleri kumanda yerine güç düğmelerinden kapatılmalı.

– Bulaşık ve çamaşır makinesi tam dolu halde çalıştırılmak.

– Buzdolabının diğer beyaz eşyalardan uzak olmasına dikkat edilmeli. Fırın ve bulaşık makinesi gibi eşyalar çalışırken ısı yayar ve bu buzdolabının ısınmasına neden olur. Soğutma işlemi için daha fazla enerji tüketimine neden olur

– Elektrik süpürgesinin torbası sık sık değiştirmeli.

– Çamaşırlar nemli haldeyken ütülenmeli. Buhar ayarlı ütü kullanılmalı ve ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika evvel fişi prizden çıkarılmalı.

– Güneş enerjisinden azami fayda sağlanmalı. Kontrollü aydınlatmalar, tasarruflu ampuller ve led aydınlatmaları tercih edilmeli.

– Fırınlarda gerekli olmadıkça ön ısıtma yapılmamalı ve kapağı sık sık açıp kapatılmamalı.

– Şarj aletleri prizlerde bırakılmamalı. Boşta takılı olduklarında enerji tükettikleri unutmamalı.

Bu makalemizde sizlere ısı yalıtımının enerji tasarrufuna etkisini ve enerji tasarrufunu sağlayan diğer yaygın yöntemleri anlatmaya çalıştık. İnşaat Yapım’ı takip etmeye devam edin!

Bu makalemizi de incelemek ister misiniz?  100 M2 (Metrekare) Müstakil Ev Yapım Maliyeti 2022