Kışın Evi Daha Sıcak Tutacak 7 Yöntem

Kışın Evi Daha Sıcak Tutacak 7 Yöntem

Kışın evin sıcaklığı nasıl artırılır? İnşaat yapımında müteahhitlerin arkaplanda bıraktığı bilinçli alıcıların ise önem vermediği bir durum yalıtım. Isı yalıtımının önemini gelen yüksek faturalara veya harcanan yüksek maliyete rağmen konforlu bir ısınma elde edemediğimizde anlamaktayız. Gelin size kışın evinizi sıcak tutacak yöntemlerden en etkili 7 tanesini maddeler halinde anlatalım.

Hizmetlerimiz

KIŞIN EVİ SICAK TUTACAK YÖNTEMLER

İnşaat maliyeti hesaplama yaparken en önemli unsurlardan biri olan yalıtımı unutmamalıyız. Yalıtım yapılmamış bir de yaşıyorsanız ve şuan için yalıtım yapılması mümkün değilse bunlara dikkat edin…

  • KAPI VE PENCERELERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

Kışın evinizi sıcak tutmanın yöntemlerinden olan Kapı ve pencerelerinizin aralarındaki boşluklar gözünüzle görmediğiniz en önemli etkenler arasında yer alıyor. Kapı veya pencerelerin silikonun ömrünü yitirmesi veya hiç silikon çekilmemiş olması sebebiyle oluşan boşluklardan yaşam alanınıza sürekli soğuk gelecektir. Basit gibi gözükse de sürekli geldiğinde oda sıcaklığını düşürecek kadar etkilidir. Peki ne yapabiliriz? Kapı ve pencere boşluklarına silikon çekebiliriz veya hazır yalıtım bantlarından alıp kendi ölçümüze göre keserek bir barikat oluşturabiliriz. Arka taraflarda kalan soğuk oda ve pencerelerde özellikle bu işlem yapılmalıdır. Maliyeti oldukça düşük olan silikonlama veya hazır yalıtım bandıyla kapatma etkili olacaktır. Çift katlı yalıtımlı cam ve kapı kullanmakta size oldukça fayda sağlayacaktır.

kışın evi sıcak tutma yöntemleri
kışın evi sıcak tutma yöntemleri
  • MUTLAKA HALI KULLANIN

Kışın Evi sıcak Tutmanın Püf Noktaları Nelerdir? Halı çok ama çok önemli. Bazı sıcak illerimizde halı kullanımı oldukça düşük. Evet bu size yazın belki fayda sağlayacak ancak aynı alışkanlığınız kışında devam ederse oldukça zararı olacaktır. Kışın evi sıcak tutma yöntemlerinden birisi olan halı kullanımında kışın daha fayda almak için; geniş yüzeylere yayılan kalın halı kullanmalıyız. Halı kullanımı kışın sıcaklık izolasyonunu ortalama %10 etkilemektedir. Kışın evi sıcak tutacak yöntemler

Bu makalemizi de incelemek ister misiniz?  İnşaatta İş Güvenliği Önlemleri ve İş Kazaları

Kışın evi sıcak tutacak yöntemler

  • PERDELERİ ÇOK KAPATMAYIN

Perdeler eve gelen güneş ışığını bir nevi süzmektedir. Günün güneş olan saatlerinde perdeyi kapalı tutmak doğal ısı kaynağımız güneşin evinize olacak etkisini azaltacaktır. Kışın evinizi daha sıcak tutmak istiyorsanız perdelerinizi güneş ışığında açık tutun. Ayrıca kalın perdeler yerine ince perdeler kullanmakta güneş ısısından daha çok faydalanmanızı sağlayacaktır. 

KIŞIN EVİ NASIL DAHA SICAK TUTABİLİRİZ?

  • KOMBİNİZİN KIŞLIK BAKIMINI YAPTIRIN

Kışın evi soğuktan korumanın yolları nelerdir? Soğuk kış aylarını beklemeden kombinizin kışlık bakımını mutlaka yaptırın. Belki ilk safhada bakım ücretinizi ödemek hoşunuza gitmeyecektir ancak kış ayları boyunca sağlayacağı artı emin olun bakım ücretinden daha fazla olacaktır. Kombinizin kışlık bakımında radyatör temizliğini yaptırarak ısının daha hızlı ve etkili yayılmasını sağlayacaktır. Kirli bir radyatörde harcadığınız enerjiye karşılık olarak daha az bir ısı elde edeceksiniz.

Kışın evi sıcak tutacak yollar
Kışın evi sıcak tutacak yollar
  • PETEKLERİN ÖNÜNÜ KAPATMAYIN

Peteklerin önüne kanepe, gardrop, yatak gibi ısı yayılımına karşı bir barikat oluşturacak eşyalar koymayın. Önü açık olan bir petek de ki yayılan ısı geniş alanı etkileyecekken önüne koyulan bir nesne yayılımı engelleyecektır.

  • KOMBİNİN SICAKLIK AYARIYLA OYNAMAYIN

Kombinin sıcaklık ayarını tasarruf yapmak için sık sık değiştirmeyin. Biraz artırıp biraz azaltırarak tasarruf edeyim derken daha fazla enerji sağlamasına sebep olabilirsiniz. Oturma odası için tavsiye edilen sıcaklık 21 dereceyken diğer odalar için ise 18 derecedir. 

KIŞIN EVİ SICAK TUTACAK YOLLAR

  • PETEKLE DUVAR ARASINA ALÜMİNYUM FOLYO KOYUN

Petekle duvar arasına alacağınız hazır folyoyu koyarak soğuğun dış duvara gitmesi yerine folyoya çarparak tekrar içeriye dönmesini sağlayabilirsiniz. Harcadığınız enerjiyi geri döndererek hem fatura hem de sıcaklık tasarrufu yapabilirsiniz.

kalorifer petek petegi arkasi aluminyum folyo isi yalitim levhasi 0666024493622069

Bu makalemizde evinizi kışın daha sıcak tutacak yöntemlerden en etkili olan 7 maddeyi açıkladık. Bunların hepsinden daha önemli ve etkili olanı ısı yalıtımıdır. Ancak ısı yalıtımı yoksa bu maddeleri uygulayarak olabildiğince ısı yalıtımı sağlayabilirsiniz. İnşaat maliyeti hesaplama yaparken ısı yalıtımını unutmamalıyız.

Bu makalemizi de incelemek ister misiniz?  Binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB)

Hizmetlerimiz

HİZMETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ? TIKLAYIN!